• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne sırrı olmaya aday 11 mutfak tüyosu

Anne sırrı olmaya aday 11 mutfak tüyosu

Hepimiz elebettki mutfakta çeşitli sorunlarla ve zorluklarla karşılaşırız. Karşılaştığımız zorluklar karşısında adeta elimiz ayağımıza dolaşır. Fakat her bir sorunun çözümü olduğu o anda aklımıza gelmez. Şimdi sizlerle yazımız devamında paylaşacağımız püf noktaları Anneanne sırrı, babaanne sırrı yada anne sırı (artık siz ne derseniz) olmaya aday tüyolardır.

 

1. Sert kahvenizi yumuşatmak için bir parça tuz yeter.

kahveye-tuz
Sert kahvenizi yumuşatmak için bir parça tuz yeter.
Kaynamış su ile birleşen kahve molekülleri daha sert bir tada sahip olur. Ama bu kahve keyfinizi kaçırmasın! Sadece bir tutam tuz kahvenizi yumuşatmaya yetecektir. Tuz içerisindeki sodyum kahvenin acı tadını almanızı engelleyecek. Kulağa pek hoş gelmesede , her ne kadar mantıksız bulsanızda işe yarıyor.
 
 

2. Soğan doğrarken göz yaşlarınızın sel olmasını istemiyorsanız, soğanız buzdolabında bekletin.

sogan
Soğan doğrarken göz yaşlarınızın sel olmasını istemiyorsanız, soğanız buzdolabında bekletin.

Soğanı kestiğinizde bir çok kimyasal tepkime oluşur. Oksijen ile birleşen soğan enzimleri göz yaşartmaya neden olur. Buzdolabında beklettiğiniz soğan oda sıcaklığındaki soğan kadar çabuk tepkime vermez ve göz yaşartma süresini azaltır. Artık yeşilçam filmleri izlermiş gibi ağlamaya son. :=))))

 
 

3. Yeşil sebzelerinizin taze ve yeşil görünmesi için 7 dakikadan daha az pişirin.

yesillik
Sebzelerinizi 7 dakikadan daha az sürede pişirin.

Daha çok haşlanılan ya da buharda pişirilen sebzelerinizi 7 dakika ve üzerinde pişirirseniz renkleri solmaya başlar ve dokuları bozulur. Zeytinyağlı yapılan sebzeler bu süreç dışındadır.

 

4. Yumurtanızın bozuk olup olmadığını bir bardak su ile anlayabilirsiniz.

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?
Bozuk yumurta nasıl anlaşılır?

Yumurtanızı su dolu bir bardağın içine atın eğer suya batıyorsa yemeye uygundur. Ancak su üzerinde hafif hafif süzülmeye başladıysa yumurtanızı çöpe atın gitsin.

 
 

5. Yeşil alınan muzların hemen olgunlaşması için kese kağıdı ve domates yeter.

muz
Yeşil alınan muzların hemen olgunlaşması için kese kağıdı ve domates yeter.

Pazardan, manavda veya marketten almış olduğunuz yeşil muzların hemen olgunlaşması için önerdiğimiz yöntemi deneyin. Olgunlaşmış domatesler etilen hormonu salgılarlar. Etilen, meyveleri olgunlaştırmak için kullanılan bir gazdır. Bu nedenle muzu ve domatesi bir arada kapalı bir poşete koyarsanız muzlar çok daha çabuk olgunlaşırlar.

 
 

6. Kurumuş kurabiyeleri bir parça ekmek ile birlikte kilitli poşete koyarsanız eğer hemen yumuşayacaklardır.

kurabiye
Kurumuş kurabiyeleri bir parça ekmek ile birlikte kilitli poşete koyarsanız eğer hemen yumuşayacaklardır.

Mis gibi kurabiye yaptınız soğusunlar diye dışarı bıraktınız ama unuttunuz dimi? Şimdi kurabiyeleriniz nerdeyse beton kıvamında oldu :=))). Üzülmeyin !.. Neyse ki kurabiyenin içindeki şeker “nem kapma” özelliğine sahip. Bu nedenle bir parça ekmek ile poşete konulan kurabiye kendisinden daha az şekerli olan ekmekteki bütün nemi alacaktır.

 

7. Kurumuş bulaşıklar için çözüm koladan geçiyor.

bulasik
Kurumuş bulaşıklar için çözüm koladan geçiyor.

Yo yo yanlış duymadınız (okumadınız). Kola ve benzeri asitli içecekler fosforik asit içerir. Endüstriyel olarak pas temizlemede kullanılan bu asit pas ile reaksiyona girdiğinde demir fosfata dönüşür. Demir fosfat ise temizliği kolaylaştıran bir maddedir. Yani demir döküm tavalarınızda oluşan kurumuş kirleri 2 dakikadan az sürede çıkarabilirsiniz.

 

8. İçeceklerinizi daha hızlı soğutmak için su ve buzun içerisine bir parça tuz atın.

buzlu-icecekler
İçeceklerinizi daha hızlı soğutmak için su ve buzun içerisine bir parça tuz atın.

Tuzlu suyun kaynama noktası normal sudan daha yüksektir. Bu nedenle tuzlu suya attığınız buzlar suyu daha kısa sürede soğutacak ve daha uzun süre soğuk kalmasını sağlayacaktır.
 

9. Büyük köfteleriniz ortasına delik açarsanız eğer köfteleriniz yanmadan pişecektir.

izgara

Büyükçe köfteleri ızgara yaparken şeker ve amino asit arasında bir reaksiyon olur. Bu reaksiyon etin kahverengileşmesine ve soğanın karamelize olmasına sebep olur. Ortaya bir delik açınca ısı daha çabuk bir şekilde yayılır ve köftenin içi dışı yanmadan pişer.

 

10. Streç film veya su katmanı avokado sosunuzun kararmasını engeller.

avakado

Avokado fenol denilen bir madde içerir bu madde oksijen ile birleştiğinde kararmaya sebep olur. Bu nedenle streç film ya da su ile avokadoyu oksijenle karşılaşmaktan koruyabilirsiniz.

Su biraz iğrenç gelebilir ancak avokado sosunuza karışmayacaktır yalınzca yemeden önce suyu döküp sosu bir kere daha karıştırın. Bir diğer öneri de streç film ile kaplamak olabilir ancak streç filmi sosun üzerine bulaşacak şekilde kapatmayı unutmayın.

 

11. Saat 09:30 ve 11:30 arasında içilen have kafein açısından daha etkilidir.

kahve
Saat 09:30 ve 11:30 arasında içilen have kafein açısından daha etkilidir.

Eğer kahvenizden maksimum verim almak istiyorsanız, kahveyi stres hormonunuz (kortisol) düşüşteyken içmelisiniz. Dr. Stephen Miller’a göre çoğu insanın kortisol seviyesi saat 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası doruğa ulaşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM