• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebekler İçin Evdeki Gizli Tehlikeler Neler?

Bebekler İçin Evdeki Gizli Tehlikeler Neler?

Önlem almanız gerektiğini bebeğiniz doğmadan önce öğrenmenizde fayda var.

Güvenli uyku

Yeni doğan bebeğiniz için bir risk konusu ani bebek ölümü sendromu riskidir. Bebeğinizdeki ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için bebeğinizi sıkı bir yatakta sırt üstü uyutmanızda fayda vardır.

Ayrıca bebeğinizi uyurken yanında peluş oyuncaklar, yorgan gibi nefes alıp vermesini engelleyebilecek şeyler bulunmamalıdır.

 

Güvenli bebek bezi değiştirme

Küçük bir bebek bile eğer dikkatli olmazsanız altını değiştirirken düşebilir. Bebeğinizin altını yüksek birde değiştirmeyin. Güvenli ve bebeğinizin düşme riskini azaltan bir yer seçin. Bebeğinizin altını değiştirirken yalnız bırakmamaya çalışın.

 

Güvenli banyo

Bebeğinizi bir bebek küvetinde yıkıyor olsanız bile dikkatli olmalısınız. Bir an için bile bebeğinizi banyoda yalnız bırakmayın. ( Bebekler için banyo güvenliği )

 

Ayrıca bebeğinizi beklenmedik tehlikelere karşı koruma için şunları yapın:

  1. Ağır ve kırılabilir eşyaları bebekten uzak tutun.
  2. Bebeğin eşyalarını elektrik kabloları, fişler, prizler gibi şeylerden uzak yerleştirin.
  3. Devrilebilecek dolap v.b. eşyaları duvara monte edin.
  4. Düşmeleri önlemeye çalışın. Bebeğiniz kucağınızdaysa basit bir düşme veya ayak kayması tehlikeli olabilir.
  5. Evinizi yangın açısından güvenli hale getirin. Her odaya duman detektörü taktırın.

Pencereler: 

Açık olan pencereler çocuğunuz için tehlike oluşturur. Eviniz giriş katta olsa bile açık pencereler küçük çocuklar için tehlikelidir. Pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutun. Veya çocuğunuzun pencere açıksa pencereye çıkmasını önleyecek önlemler alın. Çocuğunuzun pencereyi açmasını önlemek için pencerelere çocuk kilidi taktırın. Ayrıca pencerelerinizi de yandan ve üstten açılan pencerelerle değiştirebilir ve pencereleri üst kısımdan açabilirsiniz.

 

Piller:

 Birçok oyuncakta ve diğer birçok elektronik aletlerde pil kullanılmaktadır. Çocuğunuzun oyuncaklarındaki veya kullandığı elektronik cihazlardaki pilleri siz kendiniz değiştirin. Çocuğunuzun pillerle oynamasına izin vermeyin.

 

Evdeki aletler ve Soğutucular: 

Evde kullandığınız küçük soğutucular çocuk için gizli bir tehlike oluşturabilir. Çocuğunuz soğutucunun içine girip kapağı kapatırsa, sonrasında kapağı tekrar açamayabilir. Evdeki kullanılan aletler de küçük çocuklar için bir tehlikedir. Kurutma makinesi, bulaşık makinesi, matkap, blender v.b. birçok şey çocuklar için risk oluşturabilir.

 

Temizlik maddelerini orijinal kaplarında saklayınız:
Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının önemli bir bölümünün, zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğu ifade edilerek, tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerinin bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarda saklanılması gerektiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM