Zelisce.net
Diyet Sürecinde Tatlı İsteğimi Nasıl Yok Ederim?
Sosyal Medyada Paylaş
25 Mart 2015
Zelisce

Diyet Sürecinde Tatlı İsteğimi Nasıl Yok Ederim?

Diyet sürecinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesine el atan Diyetisyen Safiye TAŞ, Gerçekleştirilen yanlışlardan dolayı sık sık tatlı krizleri tutan insanların bu sorundan kurtulması için ufak bir açıklama yaptı.

Çoğunlukla öğle vakitlerinden sonra kişilerde gerçekleşen tatlı krizi olduğunu ifade eden Safiye TAŞ, Tatlı krizine yakalanan kişinin öğle yemeğinde ne yediğini incelediğimizde genellikle kaliteli karbonhidrat almadığını, daha çok protein ağırlıklı beslendiğini görürüz. Tabii protein alındığı için vücut, şeker ihtiyacını karşılamak istiyor. En hızlı tatlılardan karşılayacağı için de tatlıya yöneliyor diye konuştu.

Bu krizin günde yaklaşık olarak 2 litre suyun altında tüketen ve ya meyve az ya da hiç tüketmeyen bireylerde gerçekleştiğini dili getiren Safiye TAŞ aynı zamanda şunları da ekledi:

Diyet sürecinde tatlı veriyoruz ama gündelik yaşamdan daha az olmasını istiyoruz. Günlük hayatımıza girmesin, tadımlık olsun istiyoruz. Bir dilim yaş pasta nereden baksanız 500 kalori yani bir öğün yemeğin kalorisine eşit. Ancak 1.5 saat sonra tekrar acıkma hissi başlayacaktır, yani kalıcı bir besin değil. Tatlı krizini atlatmanın yolu sudan geçiyor. Su tüketimi önemli. Uyandıktan itibaren 2 litre su gün içine yayılarak içilirse tatlı isteği azalır. Suyun tadını sevmeyenler içerisine tarçın karıştırabilirler. Bu karışım tatlı isteğini de azaltır. Ayrıca mutlaka taze meyve ya da en kötü ihtimalle kuru meyve yenilebilir. Hem kuru meyveden karbonhidrat ihtiyacı da karşılanır.”

Bu krizin ardından da akıllara hemen Çikolata geliyor. Bu yiyecek hakkında da şunların üzerini çizdi:

“Çikolata sanılanın aksine sağlıksız değil ama tatlı krizine girilince kişi kendisini sınırlayamıyor, sorun burada. Bir kere başlayınca paketi bitirme durumu söz konusu. Bunu da engellemek için su ve meyve tüketelim. İllaki çikolata yemek istiyorsak, 3 küçük parça kareyle bunu sınırlandıralım. 3 küçük parça çikolata, bir porsiyon meyve ve 2 adet cevizle eşdeğer. Çikolatayı tercih edersek meyve ve cevizi yememek gerekiyor. Zaten her gün değil, haftada bir ya da iki kere tadımlık öneriyoruz.”

 

Tatlı Krizi Diyeti Örnek Menüsü

 Tatlı Krizi Diyeti Sabah Kahvaltısı;

2 dilim kepek ekmek; 110 kalori
1 dilim az yağlı beyaz peynir;
60 kalori2 tatlı kaşığı reçel; 30 kalori
1 bardak ballı süt; 150 kalori

Toplam; 350 kalori

 

Tatlı Krizi Diyeti 1.Ara Öğün;

1 elma; 60 kalori
10 badem; 60 kalori

Toplam; 120 kalori

 

Tatlı Krizi Diyeti Öğle Yemeği;

3 ızgara köfte; 150 kalori
1 dilim kepek ekmek; 55 kalori
1 bardak ayran; 80 kalori
Yağsız salata; 50 kalori

Toplam; 335 kalori

 

Tatlı Krizi Diyeti 2.Ara Öğün;

1 demet gofret; 200 kalori

 

Tatlı Krizi Diyeti Akşam Yemeği;

1 porsiyon sebze yemeği; 200 kalori
1 dilim kepek ekmek; 55 kalori
1 bardak ayran; 80 kalori

Toplam; 335 kalori

 

Tatlı Krizi Diyeti 3.Ara Öğün;

1 kase sütlü tatlı; 220 kalori

Tüm Gün Toplam; 1560 kalori

 

Tatlı Krizi Önleme Yöntemleri

 -Bu süreçte bol miktarda su içiniz. Günlük tükettiğiniz su 2-2,5 litre olmalıdır. Ayrıca yemeklerden önce su içerseniz tükettiğiniz yemek miktarı azalacaktır.

 -Kuru meyveler şeker oranının yüksek olması nedeniyle tatlı krizlerinde oldukça etkilidir. Özellikle ara öğünlerde kuru kayısı, kuru üzüm ya da kuru incir tüketebilirsiniz. Kuru meyvelerin yanında tüketeceğiniz 1 bardak süt, meyvedeki yağın şekere dönüşmesini önleyecektir.

 -Tatlı krizini ertelemek yanlış bir davranıştır. Bu nedenle ertelemek yerine kontrollü bir şekilde istediğiniz 1 tatlıyı ara öğün olarak tüketiniz.

 -Spor yapmak seratorin hormonu salgılatması nedeniyle mutluluk durumu yaratır. Bu nedenle bu dönemlerde özellikle sevdiğiniz bir sporu yapmaya özen gösteriniz.

Bir adet yorum var.

  1. Take9 jsem na PhD komiks naazirl teprve nede1vno, a to při testove1ned nove9ho Kubuntu. Proč se o takovou informaci děledm: nove9 linuxove9 distribuce postavene9 na desktopove9m prostředed KDE 4 majed pěknou grafickou ne1stavbu nazvanou Plasma, ktere1 dovoluje umedstěned různfdch miniaplikaced na plochu. Nu a jednou z těch miniaplikaced je i komiksovfd strip, kde je možne9 volit z desedtky zdrojů, mezi kterfdmi je mj. i PhD komiks. Takže pokud jste už unaveni dominanci zneužedvajedcedmi a nefungujedcedmi syste9my a chcete něco funkčnedho, oku lahodedcedho a s třešničkou navrch, vyzkoušejte Linux s novfdm KDE (Kubuntu, OpenSUSE…) a po pe1r kliknutedch me1te čerstvou ve1rku extra dry humoru každfd den pěkně na obrazovce vašeho PC. A zadarmo. Konec reklamnedho oke9nka.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Zelisce.net