Zelisce.net
Kemik Suyuna Çorba
Sosyal Medyada Paylaş

Kemik Suyuna Çorba

Erkek veya kadın, mümin olarak kim iyi işler yaparsa ona mutlaka güzel bir hayat yaşatırız. Ve yapmakta oldukları işlerin daha güzeli ile mükâfatlarını muhakkak veririz. (16/97)

Arkadaşlar bildiğimiz gibi kemik suyu çok faydalı bir besin olmakla beraber çok kullanılmaz. Çünkü kemikleri kaynatıp onun etlerinden arındırıp suyunu saklamak zahmetli bir iş. Ama ben yine de tarifini vereyim anneler çocukları için o zahmete katlanacaktır.

KEMİK SUYUNA ÇORBA

Malzemeler:

  • 2 su bardağı kemik suyu(kemik etli)
  • 1,5 çay bardağı şehriye
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı dağ kekiği (nane de olabilir)
  • Tuz

Terbiyesi İçin:

  • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt (normal yoğurtsa 3 kaşık)
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı soğuk su

TARİFİ:
Öncelikle kemikleri bir tencerede ( bacaklar, kaburgalar, bel kemiği) 4 parmak kadar üstüne çıkacak kadar suyla 1 – 1,5 saat kaynatıyoruz. Sonra iyice pişen etler zaten kaynayan suyun içine dökülecektir. Kemikleri suyun içinde dikkatle temizleyince kaynamış ve kemik etleriyle daha da leziz hale gelmiş olan kemik suyumuz kullanıma hazırdır. Kullanacağımız kadarını alıp kalanı buzdolabı poşetlerine koyuyoruz ve soğuyunca derin dondurucuya atıyoruz.

2 su bardağı kemik suyu ve 2 su bardağı sıcak suyu derin bir tencereye koyuyoruz ve kaynamakta olan bu suyun içine şehriyeleri ve tuzu da ekliyoruz. Şehriye 10-15 dakika kaynayadursun biz bu arada terbiyeyi hazırlayalım.

Derin bir kâseye 1 bardak soğuk suyu koyup unu ve yoğurdu da ekleyip hiç topak kalmayacak şekilde açıyoruz. Eğer yoğurdumuz süzme yoğurt değilse tuzu terbiyeyi ekledikten sonra koymalıyız ki yoğurt kesilmesin.

Yaklaşım 15 dakika kaynayan et suyu ile şehriye karışımı kaynamaya devam ederken hazırladığımız terbiyeyi de tencerenin içine boşaltıp tekrar kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Kaynamaya başlayınca karıştırmayı bırakıp bir tavada tereyağını eritip kızdırdıktan sonra dağ kekiğini ekleyip hemen altını kapatıyoruz. Nane de çok yakışacağından isteyenler dağ kekiği yerine nane kullanabilir.

Tereyağını hemen çorbaya ilave edip karıştırdıktan sonra çorbamız hazırdır.

Afiyet olsun…

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Zelisce.net