Zelisce.net
Ramazanda Tok kalmanın Sırrı Bu Besinlerde
Sosyal Medyada Paylaş
29 Haziran 2015
Zelisce

Ramazanda Tok kalmanın Sırrı Bu Besinlerde

Ramazanda Tok kalmanın sırrı bu besinlerde

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, Ramazan ayı boyunca tokluk hissi oluşturabilmek için hangi besinleri tüketmek gerektiği konusunda bilgi verdi.

Sahurda yoğurt, kefir veya süt ile karıştırılarak tüketilirse daha da doyurucu ve besleyici olacak.

yogurt

Yoğurt veya Süt:

sut

Kaliteli proteinler olup kalsiyum gereksinmesini karşılar. Tok tutucu. İçinde triptofan amino asit var olması nedeni ile uykuya tekrar geçişe yardımcı.

 

Ceviz:

ceviz

Krom mineralinden zengindir başta insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı bu nedenle tok tutucu özelliği vardır. İçeriğindeki omega ve sağlıklı yağlar da tokluk hissi verecek.

Yumurta:

yumurta

A kalite proteindir. İçeriğinde çok yüksek aminoasit türevi var. Sahurda muhakkak alınması gereken olmazsa olmaz bir besindir. Tercihen haşlanmış tüketilmeli. Fakat yulaf kepeği ve mantar biber gibi sebzeler ile omlet haline getirilerek az yağda yapılarak da tercih edilebilir.

Yulaf ezmesi:

yulaf-ezmesi

İçeriğindeki çözünür ve çözünmez lif sayesinde hem tokluk sağlıyor, hem sindirime yardımcı hem de bağırsakların çalışmasını düzenliyor.

Az tuzlu veya tuzsuz Peynir:

peynir

Gün içinde gereken enerji ihtiyacını karşılayacak, proteinden zengin kalsiyum deposu bir besin. Tuzlu tercih etmemek su ihtiyacını artırmaması için önemli.

 

Tahin Pekmez:

tahin-pekmez

Birlikte vitamin mineral ve enerji deposu. Yağdan da zengin olan susam yağından meydana gelen tahinin tok tutucu özelliği var. Pekmez ile karışınca mide için zararsız hale gelecek ve sindirim için sıkıntıya neden olmayacak. 1-2 tatlı kaşığı ölçüye dikkat ederek alınması fayda sağlar.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Zelisce.net